سوالات و پاسخها مربوط به دستور ترامپ

اطلاعیه مهم

موکلین،دوستان و همزبانان گرامی‌

 

اخبار از مرز‌های زمینی‌ یا هوایی آمریکا حاکی‌ از ممانعت ورود برای افرادی است که حتی گرین کارت یا اقامت دائم دارند. لطفا تا اطلاع بعدی از خروج از آمریکا امتناع نمائید - حتی اگر سالهاست مقیم آمریکا بوده‌اید.  وگر اقوم یا دوستان شما شامل این نوع رفتار بوده اند و توسط مقامات آمریکا مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند یا اخراج شده اند، ممکن است که بتوانید برای احقاق حق آنها پرونده‌های قانونی‌ گشوده و آنرا در دادگاه‌ها دنبال کنید. دفتر ما یا سازمانهای بزرگی‌ چون سازمان دفاع از حقوق مدنی آمریکا را مطلع نمایید. تنها راه در حل حاضر  به چالش کشیدن این عمل و دستور بی‌ خردانه در دادگاه‌ها به نظر میرسد.

با توجه به اینکه این دستور نسبتا جدید است و هنوز تجزیه و تحلیل لازمه توسط کانون وکلای مهاجرت انجام نشده و هنوز از کانالهای برسی‌ کننده ردّ نشده است. لطفا مطالب مندرجه را فقط به عنوان یک نظر بدوی و قابل تغییر تلقی‌ نمایید و به هیچ وجه این مندرجات جنبه مشاوره قانونی‌ ناداشته و فقط جهت اطلاعات عمومی‌ تهیه شده است. این دفتر هیچ گونه مسئولیتی راجب به بازتاب این دستور در مورد پرونده‌های شخصی‌ نخواهد داشت.

1-آیا دستور جدید رییس جمهور شامل پناهندگانی که قبلا فایل کرده اند میشود؟

در دستور جدید رییس جمهور از لغت Refugee استفاده شده است. چون نحوه اثبات پرونده برای اشخاصی که تقاضایStatus  Refugee و یا پناهندگی میکنند بعضی اوقات از لغت Refugee  یا Asylee به جای هم استفاده میشوند. در این دستور جدید رییس جمهور آمده است که به مدت 4 ماه از رسیدگی و قبول Refugee ها خودداری شود. این میتواند به این منظور طلقی شود که هم درخواست کنندگان پناهندگی و هم اشخاص Refugeeرا دربر میگیرد. در حال حاضر نظر این دفتر این است که به مدت ۴ ماه از رسیدگی به تمام این نوع پرونده‌ها خودداری خواهد شد. فرضا اگر پرونده شما در جائی‌ از صف انتظار بود که قرار بود یک سال دیگر به صورت طبیعی وقت آن برسد، حال باید ۴ ماه به آن زمان نیز اضافه کرد.  آیا این شرایط در پایان این مدت ۴ ماه تغییر خواهد کرد ، یا رسیدگی‌ها سختتر خواهد شد و یا شرایط دیگری پیش کشیده خواهد شد یا خیر، در حال حاضر مشخص نیست.

 

۲-آیا این قانون در مورد ویزای  ۱  Oیا مهارت‌های خارق‌العاده صدق می‌کند؟

2- طبق دستور رییس جمهور تمام ویزاهای کوتاه مدت یا اقامتی مربوط به کشورهای خاصی که ایران هم جز آنهاست متوقف خواهند شد و شروع دوباره آنها با رسیدگی های خاص و شدید توأم خواهد بود. منظور از رسیدگی های خاص و شدیدتر هنوز مشخص نشده و باید از مراحل اداری بگذرد و به صورت دستورالعمل اداری به عموم اعلام شود.

۳-آیا این قانون شامل پناهندگانی که برای همسرانشان اقدام کرده اند میشود؟

به نظر میرسد که تمامی پرونده های دایمی و یا موقت در پوشش این دستور قرار گرفته که شامل پناهندگان و همراهان آنها هم بشود. حتی در حال در جامعه حقوقدانان مهاجرتی آمریکا این شک وجود دارد که آیا افرادی که با پرونده آنها در سفارتخانه ها موافقت شده ولی هنوز عازم آمریکا نشده اند، هم در پوشش این دستور قرار خواهند گرفت یا نه. البته بعد از صدور نحوه اجرایی این قانون تمام این مسائل مشخص تر خواهد شد.

۴- آیا برای این قانون زمان تعیین شده است؟

تا آنجایی که متن قانون نشان میدهد، این قانون بلافاصله به اجرا گذاشته خواهد شد ولی مواردی در آن وجود دارد که پس از گذشت زمان مشخص یا پس از انجام پیش درآمدهایی به مرحله اجرا گذاشته میشود. مثلا ً در قسمتی از این دستور آمده است که کشورهای مختلف موظند قبول کنند که برای حفاظت ملی آمریکا همکاری های لازمه را تشان دهند و اطلاعات کافی در مورد اتباع خود که تقاضای ویزای آمریکا را دارند به این دولت تحویل دهند. این دستور به ممالک مختلف 60 روز زمان داده است که موافقت یا عدم موافقت خود را در مورد این همکاری اعلام کنند و مسلماً اگر دولتی در این مورد همکاری لازمه را انجام ندهد، اتباع آن در آینده موفق به اخذ ویزای آمریکا نخواهند شد.

۵-آیا اشخاصی‌ که ویزای آمریکا دارند میتوانند همچنان وارد آمریکا شوند؟

طبق جوابی که در بالا هم در این مورد داده شده است مشخص نیست که نحوه اجرایی این دستور چه خواهد بود، ولی وکلای مهاجرت بیم آن را دارند که حتی افرادی که در حال حاضر ویزا در پاسپورت دارند نیز تحت پوشش این دستور قرار گیرند.

۶-آیا هنوز هم می‌توان برای پناهندگی اقدام کرد؟

- بلی – هیچ قسمتی از این قانون حرف از ممانعت در طرح پرونده نکرده است.

۷-آیا اشخاصی‌ که گرین کارت آمریکا دارند میتوانند همچنان به خارج از آمریکا سفر کنند؟

امکان دارد افرادی که در حال حاضر اقامت دائمی آمریکا دارند اگر مسافرت کنند به هنگام بازگشت مورد توجه ماًموران مرزی قرار گیرند و در مورد سفرشان از دیگر جزئیات پرونده سوًالهای بیشتری از آنها شود. تجربه نشان داده است که دستور سخت گیری از مقامات بالا منجر به سخت گیریهای بیشتری چه بسا مازاد بر دستور قانونی رئیس جمهور اعمال گردد.

۸-آیا با توجه به این قانون اشخاصی‌ که مدت طولانی‌ با گرین کارت خارج از آمریکا بوده اند همچنان میتوانند وارد آمریکا شوند؟

رجوع شود به جواب بالا

-9آیا ایرانیان جز لیست کشورهای تحت شعاع این قانون قرار می‌گیرد، هستند یا خیر؟

بله. ایران جز این لیست قرار دارد و سفر اشخاصی‌ که قصد داشته‌اند که با ویزاهای موقت یا اقامت دائم به آمریکا بیایند را برای ۳۰ روز متوقف کرده است. آیا این مساله بعد از ۳۰ روز تمدید خواهد شد یا خیر، هنوز مشخص نیست. مثلا ویزاهای موقت شامل توریستی و تحصیلی‌ می‌باشد و ویزاهای اقامتی شامل افرادی است که قرار بوده از طریق کار، خانواده و یا ازدواج به صورت مهاجر وارد آمریکا شوند.

-10شایعه است که اشخاصی‌ که متولد کشورهای اسلامی هستند ولی‌ هنوز اقامت آمریکا را ندارند باید خود را به مقامات اداره مهاجرت آمریکا معرفی‌ کنند آیا این درست است؟

در گذشته نه چندان دور ما شاهد اجباری شدن معرفی‌ داوطلبانه مردان کشور مسلمان در آمریکا بود‌یم .این  برنامه که   registration نام داشت در زمان اوباما ملغی شد .(البته سالها بود که معلق مانده بود).در حال حاضر دستور ترامپ  شامل این قانون نیست.

ولی‌ دست‌اندرکاران بیم آن را دارند که این اسم نویسی‌ها دوباره آغاز شود. 

 

 

Lawyers of Distinction
Avvo - Rate your Lawyer. Get Free Legal Advice.

Contact Us

Hours 9:30am.-6:00pm Mon-Fri

Law Offices of Shawn S. Sedaghat

 

Los Angeles ( Sherman Oaks )

14011 Ventura Blvd

Suite 400

Sherman Oaks, CA 91423

 

Telephone: +1 818 382-3333

Facsimile:   +1 818 827-3466

 

Orange County ( Santa Ana /Irvine )

6 Hutton center Drive 

6th. Floor

Santa Ana, CA 92707

 

Telephone:   1+ 949 272-1199

Facsimile:   1+ 949 272-1198

 

 

Email: Sedaghatlaw@yahoo.com

 

 

Los Angeles (Sherman Oaks) Office

Orange County (Santa Ana) Office

AS SEEN ON TV

Print Print | Sitemap
© Law Offices of Shawn S. Sedaghat